• Türkçe
  • English
Erkeklerde saç dökülmesi sınıflandırması PDF Yazdır E-posta

Norwood sınıflandırması

1975'te Doktor O ‘tar Norwood tarafından basılan Norwood sınıflandırması erkeklerde saç dökülmesi için en çok kullanılan sınıflandırmadır. Bu sınıfandırma 2 tanesi temel ve birçok az bilinen saç dökülme modellerini göstermektedir. Bilinen Norwood modelinde, saçlardaki dökülme- şaşaklardaki açılma ve tepe kısmındaki incelme- ön, üst, tepe kısmı kelleşene kadar devam eder.

Sınıf I; bu ergenlik döneminde oluşan saç çizgisini göstermektedir ve gerçek bir kellik değildir. Ön saç çizgisi çok az gerilemiştir.
Sınıf II: olgun saç çizgisinin şakakları her iki tarafta bir parmak boyu (15cm) saçsız bırakacak şekilde olması. Bu da ayrıca kellik olarak sayılmaz.
Sınıf III: Kelliğin ilk evresidir. Saçların sürekli olarak girintili olarak dökülmesi diye tanımlanır.
Verteks tepe noktasındaki dökülmeyi temsil eder.
Sınıf IV: Ön ve şakaklardaki gerileme daha belirgin, tepedeki saçsız alan daha geniştir, fakat hala ön ve tepe kısmını ayıran bir şerit vardır.
Sınıf V: Öndeki ve tepedeki saçsız alan genişlemiştir. İki bölge arasındaki saçlı şerit dahada incelmiştir.
Sınıf VI: Öndeki ve tepedeki saçsız alan dahada genişlemiştir ve birleşmiştir. Aradaki saçlı alan yoktur.
Sınıf VII: Saç çizgisi arkaya kadar gerilemiştir ve hala saçlı olan arka ve yanlarda seyrelme vardır.

Norwood Sınıf A

Norwood A sınıf modeli önden arkaya doğru saçların sürekli dökülmesi olarak tanımlanabilir. Norwood sınıf A' da üşt bölge tamamen açıktır ama tepe bölgesinde saç dökülemesi yoğun olsa bile saç vardır.

Norwood sınıf A modeli daha az bilinmektedir, fakat saç dökülmesi ön bölümde çok fazla olduğundan, hastalar oldukça kel görünmektedir. Genelde Sınıf A saç dökülmesi görülen hastalarda ön bölgedeki kellik ilaçla tedavi edilememektedir ve donor bölgesindeki yoğunlukta ön bölgenin açıklığını daha çok ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden bu hastalar hemen ameliyata olmak istemektedirler. Ayrıca, Sınıf A hastalar saç ekimi için en uygun adaylardır.
Her iki Norwood modelinde de yan ve arka bölge androgenetik değişikliklere karşı direnç gösteriri. Fakat yaşlandıkça yan taraflarda incelme görülür.

Erkeklerde kalıtımsal saç dökülmesinin diğer iki modeli "Diffuse Patterned Alopecia" ve "Diffuse Unpatterned Alopecia,"dir ve bu modeller teşhiste ve ondan sonraki iyileşme sürecinde önemli bir direnç gösterir. Bu durumları göz önünde bulundurmak erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesini değerlendirmek için çok önemlidir,

Diffuse patterned alopesiya( DPA) androgenetik alopesiyadır ve ön, üst, tepe kısmında oldukça çok dökülme olur fakat yinede bir şerit halinde saç kalır. DPA' da saçlar hiçbir Norwood evresine girmeden yavaş yavaş minyatürleşir. DUPA' da androgenetiktir fakat DUPA'da hiç saç kalmaz ve bu durum erkekleri daha çok etkiler. DUPA daha çabuk ilerler ve Norwood sınıf VII modeline benzeyen at nalı şeklini alır fakat DUPA ‘da atnalı şeklinde kalan saçlar arka bölge ve yan taraftaki saçların azlığından dolayı oldukça seyrektir. DPA ve DUPA birbirinden ayırmak çok önemlidir çünkü DPA hastaları saç ekimi için uygun adayken DUPA hastalarına saç ekimi yapılamaz. Çünkü DUPA hastalarının donor bolgelerı oldukça seyrektir.
 
  • Polls
  • Google Maps
Saç ekiminde sizin için en önemli kriter nedir?
 

Aşağıdaki resme tıklayarak kliniğimizin uydudan görünüşünü ve haritadaki yerini kolayca bulabilirsiniz.

Saç ekimi Ankara Civaş Clinic- uydu görüntüsü

Saç Multimedya merkezi

saç ekimiKellik - Neden olur?

Kel olup olmayacağımızı  en çok genlerimiz karar verir. Niçin temel faktör genlerimizdir,  öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiDHT hormonu-Esas suçlu!

DHT hormonunun savunmasız folliküller üzerinde nasıl rol oynadığını, onları nasıl bozduğunu öğrenin....İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli nasıl yapılıyor?

Saç naklinde kelliğe dirençli saç folliküllerinin kel olan bölgelere yeniden nasıl yerleştirildiğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiMükemmel saç nakli

Folliküler ünite saç naklinin doğal bir saçın aynısını nasıl yapabileceğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli ile neler yapılabilir?

Saç kaybınızın derecesine göre, saç nakli ameliyatının doğal saça uygun olarak nasıl başarılı sonuç vereceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiGörünüşü tekrar yaratma

Saçınızın orjinal yoğunluğunun yarısı kadar  follikülün yeniden dağıtılmasında bile tüm görünüşünüzün nasıl değişeceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç onarım planı yapma

Bir doktorun konsültasyonu sayesinde  kendinize nasıl tam bir saç onarım planı yapabilirsiniz öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiİhtiyacınız olan graftları hesaplama

Graft hesaplama makinasıyla saçlarınızın kaç adet grafta ihtiyacı olduğunu hesaplayın...Hesapla...

 

 

Syndicate

Üyesi olduğumuz kuruluşlar

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, lazerle epilasyon, lazerli epilasyon

www.lazer-epilasyon.com

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de kolayca  uygulanabilen lazer epilasyon ile istenmeyen kıllar kolaylıkla  yok edilmektedir. Lazer epilasyon, bir krem ya da iğne kullanmanızı gerektirmeyen, acısız bir yöntemdir.

Ankara estetik

burun estetiði, göðüs estetiði, estetik burun

www.ankaraestetik.com

Burnunuzu beğenmiyorsanız, rhinoplasty adı verilen burun estetiğinden yararlanabilirsiniz. Göğüs estetiği ile de göğsünüzü büyütebilir ya da küçültebilir, kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

Ücretsiz konsültasyon

demo9

Online Konsültasyon Formu 

Saç ekimi, lazer epilasyon ve estetik operasyonlarla ilgili aklınıza takılan sorular varsa bilgi almak için doktorumuza soru yöneltebilirsiniz. Doktorumuz sorularınızı cevaplamaktan memnunluk duyacaktır.