• Türkçe
  • English
Erkeklerde saç dökülmesi tanıları PDF Yazdır E-posta

Erkeklerde androgenetik alopesinin tanıları oldukça belirgindir. Bu tanılar saç dökülme modeline ve bu bölgedeki minyatüre olmuş saçları gözlemleyerek anlaşılabilir. (Sınıflandırma bölümüne bakabilirsiniz.)

Minyatürleşme adı verilen saç köklerinin çapında ve uzunluğundaki androjenlere karşılık azalma saç dansiometresi kullanılarak gözlemlenebilir. Bu aletle saçların yaklaşık 1mm uzunluğunda kesildiği bölgede 1cm2 deki yoğunluğu ölçülür.

Saç dansiometresi

Alltaki sol resim gerçek bir deriden çıkarılan bir örnektir. Alınan foliküler üniteler oldukça kalın ve sağlıklı terminal saçlardan oluşmaktadır. Saç köklerinin çapının birbirine uyumlu oldugunu görülmektedir. Aşağıdaki sağ alt fotoğrafta da birçok saçın çaplarındaki azalma( minyatürizasyon) örneklendirilmiştir. Bu tipik bir androgenetik alopesiyadır.

Androgenetik alopesiyanın tanıları aile soyağacına bakılarak belirlenir. Yaşlı hastalarda kendi geçirdikleri farklı Norwood evreleri genetik alopesiyanın belirlenmesinde yeterli olmaktadır.

Eğer saç dökülme şekli Norwood modellerinden birine benzemiyor da, dağınık bir şekilde gerçekeleşiyorsa, teşhis koymak daha da zorlaşır. Fakat, incelen bölgede oluşan minyatürizasyon ile androgenetik alopesiya tanısı koymak biraz daha kolaylaşabilir. Ama tanı belli değilse, başka yollar denenmelidir.

Eğer bir erkekte düzensiz saç dökümü var ise bu erkekteki tiroid bezi hastalığından ya da kansızlıktan oluşabilir. Ayrıca kan basıncı ilaçları, antibiyotik ve ayrıca depresyon ilaçları saç dökülmesine neden olmaktadır.

Son yapılan laboratuar testleri ile yaygın saç dökülemesinde kan kimyasının, kan sayımının, troid bezi işlevlerinin, tüberoz ve frengi için yapılan testlerin neden olduğu için duyulan süphe ortadan kalktı.

Eğer hala androgenetik alopesiyanın tanıları belirli değil ise, tanı için Saç-pull testleri, mantar için kültür, saç köklerini mikroskop ile inceleme, kafa derisi biyopsisi gibi şeyler yapılabilir. Saç dökülmesinin nedenleri anlaşılamadığında dermatolik danışmanlık alınmalıdır.
 
  • Polls
  • Google Maps
Saç ekiminde sizin için en önemli kriter nedir?
 

Aşağıdaki resme tıklayarak kliniğimizin uydudan görünüşünü ve haritadaki yerini kolayca bulabilirsiniz.

Saç ekimi Ankara Civaş Clinic- uydu görüntüsü

Saç Multimedya merkezi

saç ekimiKellik - Neden olur?

Kel olup olmayacağımızı  en çok genlerimiz karar verir. Niçin temel faktör genlerimizdir,  öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiDHT hormonu-Esas suçlu!

DHT hormonunun savunmasız folliküller üzerinde nasıl rol oynadığını, onları nasıl bozduğunu öğrenin....İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli nasıl yapılıyor?

Saç naklinde kelliğe dirençli saç folliküllerinin kel olan bölgelere yeniden nasıl yerleştirildiğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiMükemmel saç nakli

Folliküler ünite saç naklinin doğal bir saçın aynısını nasıl yapabileceğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli ile neler yapılabilir?

Saç kaybınızın derecesine göre, saç nakli ameliyatının doğal saça uygun olarak nasıl başarılı sonuç vereceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiGörünüşü tekrar yaratma

Saçınızın orjinal yoğunluğunun yarısı kadar  follikülün yeniden dağıtılmasında bile tüm görünüşünüzün nasıl değişeceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç onarım planı yapma

Bir doktorun konsültasyonu sayesinde  kendinize nasıl tam bir saç onarım planı yapabilirsiniz öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiİhtiyacınız olan graftları hesaplama

Graft hesaplama makinasıyla saçlarınızın kaç adet grafta ihtiyacı olduğunu hesaplayın...Hesapla...

 

 

Syndicate

Üyesi olduğumuz kuruluşlar

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, lazerle epilasyon, lazerli epilasyon

www.lazer-epilasyon.com

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de kolayca  uygulanabilen lazer epilasyon ile istenmeyen kıllar kolaylıkla  yok edilmektedir. Lazer epilasyon, bir krem ya da iğne kullanmanızı gerektirmeyen, acısız bir yöntemdir.

Ankara estetik

burun estetiði, göðüs estetiði, estetik burun

www.ankaraestetik.com

Burnunuzu beğenmiyorsanız, rhinoplasty adı verilen burun estetiğinden yararlanabilirsiniz. Göğüs estetiği ile de göğsünüzü büyütebilir ya da küçültebilir, kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

Ücretsiz konsültasyon

demo9

Online Konsültasyon Formu 

Saç ekimi, lazer epilasyon ve estetik operasyonlarla ilgili aklınıza takılan sorular varsa bilgi almak için doktorumuza soru yöneltebilirsiniz. Doktorumuz sorularınızı cevaplamaktan memnunluk duyacaktır.