• Türkçe
  • English
Erkeklerde saç dökülmesi tanıları E-posta
Erkeklerde androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) nin tanısı zor değildir. İncelen ve azalan saçların dağılımına bakılarak çok çok nadiren yardımcı teşhis araçlarına ihtiyaç duyar.

Minyaturization adı verilen saç köklerinin çapında ve uzunluğundaki androjenlere bağlı azalma saç dansitometresi kullanılarak teşhis edilebilir. Bu aletle saçların yaklaşık 1mm uzunluğunda kesildiği bölgede 1cm2 daki yoğunluğu ölçülür.
 
densitometer, sac olcum aleti
 
Alttaki sol resim gerçek bir deriden çıkarılan bir örnektir. Alınan foliküler üniteler oldukça kalın ve sağlıklı terminal saçlardan oluşmaktadır. Saç köklerinin çapının birbirine uyumlu oldugunu görülmektedir. Sağ alt fotoğrafta da birçok saçın çaplarındaki azalma ( miniaturization ) resimini görebilirsiniz. Bu tipik bir androgenetik saç dökülmesidir.

Resim: dansitometre ile saç analizi
Androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) tanısı aile soyağacına bakılarak da belirlenebilir. Yaşlı hastalarda kendi geçirdikleri farklı Norwood evreleri genetik sac dökülmesinin belirlenmesinde yeterli olmaktadır.

Eğer saç dökülme şekli Norwood modellerinden birine benzemiyor da, dağınık bir şekilde gerçekleşiyorsa, teşhis koymak daha da zorlaşır. Fakat incelen bölgede oluşan minyatürizasyon ile androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) tanısı koymak biraz daha kolaylaşabilir. Ama tanı belli değilse, başka yollar denenmelidir. Mutlaka bir dermatoloji uzmanından destek almak gerekir. (ilaçlar, hormon bozuklukları, bağ dokusu hastalıkları, cildin bağışıklık hastalıklarını ilgilendiren durumlar). Tanısal amaçla cildiye uzmanları kan tetkikleri, trikolojik tanı araçları, mantar kültürleri gibi değişik testlere ihtiyaç duyabilirler. Doğru teşhis konulan bireylerde Sac ekimi en iyi çözüm olabilir. 
 
  • Polls
Saç ekiminde sizin için en önemli kriter nedir?
 

Saç Multimedya merkezi

saç ekimiKellik - Neden olur?

Kel olup olmayacağımızı  en çok genlerimiz karar verir. Niçin temel faktör genlerimizdir,  öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiDHT hormonu-Esas suçlu!

DHT hormonunun savunmasız folliküller üzerinde nasıl rol oynadığını, onları nasıl bozduğunu öğrenin....İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli nasıl yapılıyor?

Saç naklinde kelliğe dirençli saç folliküllerinin kel olan bölgelere yeniden nasıl yerleştirildiğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiMükemmel saç nakli

Folliküler ünite saç naklinin doğal bir saçın aynısını nasıl yapabileceğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli ile neler yapılabilir?

Saç kaybınızın derecesine göre, saç nakli ameliyatının doğal saça uygun olarak nasıl başarılı sonuç vereceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiGörünüşü tekrar yaratma

Saçınızın orjinal yoğunluğunun yarısı kadar  follikülün yeniden dağıtılmasında bile tüm görünüşünüzün nasıl değişeceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç onarım planı yapma

Bir doktorun konsültasyonu sayesinde  kendinize nasıl tam bir saç onarım planı yapabilirsiniz öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiİhtiyacınız olan graftları hesaplama

Graft hesaplama makinasıyla saçlarınızın kaç adet grafta ihtiyacı olduğunu hesaplayın...Hesapla...

 

 

Syndicate