• Türkçe
  • English
Saç ekimi Yöntemleri E-posta

Saç ekiminde kullanılan FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation) tekniklerinin her ikiside lokal anestezi altında uygulanabilen uygun adaylarda doğal sonuçlar oluşturabilen yöntemlerdir. Saç ekimi işlemi binlerce sac kökünün 5-8 saat süre içinde yapılmaktadır.

Saç ekimi yaptıracak erkek ve kadın adaylar işlemin ağrılı ve kanlı olacağına dair yanlış bir kanıya sahiptirler. Bu tamamen eskide kalmış yöntemleri kullanan ekipler için söylenebilir. Modern FUE ve FUT yöntemleri sayesinde, yapılan saç ekimlerinden sonra aklınızda işlemin sadece ne kadar kolay olduğu kalacak. Klinikten sadece bir tenisçi bandajı ve şapkayla ayrılacaksınız.

FUT (Follicular Unit Transplantation) diğer adıyla bant veya şerit yöntemiyle yapılan saç ekiminde saç kökleri her iki kulak çizgisinin altında kalan dökülmeye karşı dirençli kısımdan alınıp estetik bir dikişle kapatılır. Üzeri saçla örtülen bu ince estetik iz görünmez. Enseden alınan saç şeridi saç ekimi için özel olarak tasarlanmış mikroskoplar (stereo-microscop) altında teker teker Folliküler ünitelere (FUs; saç adaları) ayrıştırılır. Ayrıştırılan saç adaları saç nakil edilene kadar özel bir sıvının içinde bekletilir. Saç ekim işleminde alınan şeritten canlı saç köklerini sağlamak ancak mikroskop altında titiz bir ayrıştırma ile mümkündür. Doğal saç ekimi sonuçları sadece mikroskop kullanılarak elde edilen saç adalarının transferi ile mümkündür.

Saçların ekileceği bölge ince kanallar açılırak hazırlanır. Saç köklerinin ekileceği kanalların hiçbiri kolunuzdan kan alınırken kullanılan iğnelerden daha büyük olmamalıdır. Saç ekimi yapılacak bölgede saçlarınız varsa bunların traşlanmasına ihtiyaç yoktur. Saç ekiminin doğal olması için diğer bir kritik aşama köklerin yerleştirilmesi için açılacak kanalların derinliğinin ve açısının doğru tespit edilmesidir. Doğru ve zarar vermeyen bir yerleştirme ancak özel olarak eğitilmiş deneyimli bir ekiple mümkündür.

Saç ekimi için alıcı bölge hazırlandıktan sonra 1-4 arası saç kılı içeren saç adaları (foliküler ünite) kanalların içine dikkatlice yerleştirilir. Her bir saç adası içerdiği saç kılı sayısına göre özel olarak dağıtılmalıdır ki doğal bir sonuç elde edilsin. Sac ekim işleminin sonucu doğal olmayacaksa hiç yaptırmamak daha iyi değil midir?

FUE ile sac ekimi ise ensedeki saçların 1mm uzunluğunda tıraşlanarak her bir saç adasının ( foliküler ünite) teker teker alınmasıdır. Her bir saç kökü için çıkarılabileceği kadar kanal açılır. Elde edilen saç adalarının nakli FUT yönteminde kullanılan ile aynıdır. Saç adasının büyüklüğüne göre kullanılan punch ların çapı değişir (0.7,0.8,0.9,1.0 mm gibi). Daha ince olanların saç köklerine zarar verme olasılığı oldukça yüksektir. FUE ile saç ekiminde daha ince aletler daha az iz oluşturabilir ancak beraberinde alınan köklerin yüksek oranda ölmesine neden olacaktır.

Her iki yöntemde de ilk hafta için saç ekimi yapılan bölge dışarıdan fark edilir durumdadır (fue yönteminde ensede de belli olacaktır saçın kısa tıraşından dolayı). İlk hafta için dışarı çıkarken bu bölgeyi şapka ile örtebilirsiniz. Saç ekimi yaptırmış erkek ve kadınlar nakil den sonraki gün, günlük aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Sadece sigara, ağır egzersiz ve alkolden kaçınmaları yetecektir. Saç ekimi işleminden sonra uyulması gereken talimatlarla ilgili olarak doktorunuza danışınız.

Bu bölümün alt başlıklarında saç ekim süreci ile ilgili olarak sac ekimi öncesi, sac ekim günü ve sac nakli sonrası gibi başlıklardan faydalanarak tüm aşamaları gözden geçirebilirsiniz. Dilerseniz fue saç ekimi ve fut saç ekimi başlıklarından metotlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 
  • Polls
Saç ekiminde sizin için en önemli kriter nedir?
 

Saç Multimedya merkezi

saç ekimiKellik - Neden olur?

Kel olup olmayacağımızı  en çok genlerimiz karar verir. Niçin temel faktör genlerimizdir,  öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiDHT hormonu-Esas suçlu!

DHT hormonunun savunmasız folliküller üzerinde nasıl rol oynadığını, onları nasıl bozduğunu öğrenin....İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli nasıl yapılıyor?

Saç naklinde kelliğe dirençli saç folliküllerinin kel olan bölgelere yeniden nasıl yerleştirildiğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiMükemmel saç nakli

Folliküler ünite saç naklinin doğal bir saçın aynısını nasıl yapabileceğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli ile neler yapılabilir?

Saç kaybınızın derecesine göre, saç nakli ameliyatının doğal saça uygun olarak nasıl başarılı sonuç vereceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiGörünüşü tekrar yaratma

Saçınızın orjinal yoğunluğunun yarısı kadar  follikülün yeniden dağıtılmasında bile tüm görünüşünüzün nasıl değişeceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç onarım planı yapma

Bir doktorun konsültasyonu sayesinde  kendinize nasıl tam bir saç onarım planı yapabilirsiniz öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiİhtiyacınız olan graftları hesaplama

Graft hesaplama makinasıyla saçlarınızın kaç adet grafta ihtiyacı olduğunu hesaplayın...Hesapla...

 

 

Syndicate